Grid star
business capital

Deficitul comercial al României s-a ameliorat în primul semestru

Deficitul balanței comerciale a României (diferența dintre exporturi și importuri) s-a ameliorat în primul semestru din acest an, a anunțat Institutul Național de Statistică luni, 10 august 2026.

Astfel, chiar dacă se menține negativ pentru intervalul ianuarie-iunie 2026, indicatorul a coborât cu 2% în valoare absolută, până la aproximativ 16,46 de miliarde de euro, de la peste 16,71 miliarde euro, cât era în T1 2025.

În luna mai 2026, exporturile FOB („free on board” / „liber la bord” – valoarea bunurilor exportate care include prețul mărfii, transportul până la portul sau frontiera țării de origine și taxele de încărcare, dar exclude costul transportului internațional și al asigurării) au depășit 8,32 miliarde euro, iar importurile CIF („cost, insurance and freight” / „cost, asigurare și navlu” – prețul afișat include valoarea bunurilor, costul transportului principal și asigurarea pe timpul transportului până la destinație) au însumat mai mult de 10,94 miliarde euro, rezultând un deficit de 2,61 miliarde euro.

Faţă de luna mai 2025, exporturile din luna mai 2026 au crescut cu 4,5%, iar importurile au crescut cu 1,9%.

În perioada 1.I-31.V 2026, exporturile FOB au însumat 40,33 miliarde euro, iar importurile CIF au însumat 53,84 miliarde euro.

În intervalul 1 ianuarie – 31 mai 2026, exporturile au crescut cu 2,4%, iar importurile au crescut cu 0,1%, comparativ cu perioada similară din 2025.

 

>> Comunicatul INS

 

sursa foto: Mediafax

Ultimele articole
Sarbatorile vin cu blocarea conturilor
analize
Romanii platesc cash de sarbatori
punguta cu doi bani

Romanii platesc cash de sarbatori

Romanii au cumparat titluri de stat de 2,4 miliarde lei
punguta cu doi bani